.: Obóz zagłady w Sobiborze
Strona główna
Aktualności
Historia obozów
Władze zwierzchnie
Obozy zagłady
Obozy koncentracyjne
KL Lublin (Majdanek)
   Obóz
    Założenia i budowa
    Organizacja obozu
    Obsada stanowisk
    FKL
   Podobozy
   Więźniowie
    Oznaczenia
    Funkcyjni
    Samopomoc i konspiracja
   Ucieczki
   Warunki bytowania
   Eksterminacja
   Grabież
   Kalendarium
   Obóz NKWD
   Procesy zbrodniarzy
   Muzeum
   Galeria
   Zdjęcia archiwalne
   Zdjęcia współczesne
Biogramy
Eksperymenty
Dokumenty
Słowniczek obozowy
Filmy
Czytelnia
Autorzy
Linki
Bibliografia
Subskrypcja
Wyróżnienia
Księga gości

Sobibór
Budowa obozu
   Lager I
   Lager II
   Lager III
   Lager IV
Transporty
Zbrojne powstanie i likwidacja obozu


ager I znajdował się w zachodniej części obozu, za garnizonem. Posiadał dodatkowe zabezpieczenie w formie głębokiego, wypełnionego woda rowu po stronie zachodniej. Jedyne wejście do lagru prowadziło z garnizonu. W skład Lagru I wchodziły baraki dla niewolniczo pracujących więźniów, kuchnia dla więźniów oraz warsztaty usługowe dla personelu niemieckiego.

Baraki zbudowane były z materiałów zabranych z domów Żydów deportowanych z pobliskich gett oraz materiałów dostarczonych ze składów SS w Chełmie i Lublinie. Dodatkowe baraki zbudowano pod koniec września 1942 r. i w lipcu 1943 r. Kilka wojskowych stajni konnych przeznaczono na kwatery dla więźniów ustawiając wewnątrz nich trzypiętrowe prycze. Na każdego więźnia przypadał metr kwadratowy powierzchni. Kobiety spały w oddzielnym baraku w tej samej części obozu, za wyjątkiem trzech kobiet z Wiednia, które były zatrudnione jako sprzątaczki w kwaterach SS i tam też znajdował się ich pokój.

W Lagrze I zatrudnionych było około 50 Żydów. Zaspokajali oni praktycznie wszystkie potrzeby Niemców: od warsztatów krawieckich i szewskich (oddzielnych dla personelu niemieckiego i ukraińskiego) poprzez warsztaty stolarskie i mechaniczne. Po dniu pracy więźniowie żydowscy z całego obozu, wyłączając Lager III, zbierali się w Lagrze I na apel.

Odpowiedzialnym za Lager I był SS-Oberscharführer Bruno Weiss, który później został zastąpiony przez SS-Oberscharführera Karla Frenzla.





  SS-Oberscharführer Karl Frenzel















- - - - - - - - - - - -
<-powrót | w górę


© Copyright Szycha (2004-2015)